Stiri si evenimente locale
  • Register
Dragi locuitori din Țițești, vă invit duminică, 26 iunie, de la ora 15:00, în centrul localității, să participați la manifestările cultural-artistice dedicate Zilei Comunei, cu prilejul aniversării a 400 de ani de atestare documentară a localității.
Programul cultural-artistic va fi susținut de îndrăgiți interpreți ai cântecului popular românesc: Constantin Enceanu, Niculina Stoican, ”Doruri Muscelene”, Rebeca Simion, Andrada Cîrciumaru, Liliana Păduraru, Ana-Maria Cîrstina, Taraful Cătălin Iancu, George Mărgineanu.
Vă așteptăm cu drag!
Primar,
Gheorghe Savu

Joi, 2 iunie, odată cu sărbătoarea creştină a Înălţării Domnului, autoritățile locale ale comunei Țițești, conduse de primarul Gheorghe Savu, au organizat o ceremonie de cinstire a memoriei eroilor patriei, aceia care au făcut sacrificiul suprem, în slujba poporului român.
După ceremonia religioasă susținută de preoți, oficialitățile au depus coroane de flori la Monumentul Eroilor din localitate.

Limitatoare de viteză pe DC 83 și DC 84 în comuna Țițești! Au fost montate indicatoare de avertizare pentru conducătorii auto în zona limitatoarelor de viteză și urmează amenajarea de treceri de pietoni.

Dragi concetăţeni,

Modernizarea comunei noastre a fost o prioritate din primul an al mandatului meu de primar. Multe din proiectele cu care am venit în faţa dumneavoastră acum patru ani sunt finalizate, iar altele în faza de execuţie. Nu mă voi opri însă aici şi vă asigur că modernizarea comunei Ţiţeşti va continua şi în acest an. Chiar la finele lunii trecute am depus la Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei 10 noi proiecte pentru a obţine finanţare.
Cu speranța că vom avea un an plin de realizări, doresc să vă mulțumesc tuturor cetăţenilor, pentru că ne sunteți aproape an de an.
Cu stimă,
Primar, Gheorghe Savu
Proiecte depuse spre finanţare la Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei

1.    Proiectul “EXTINDERE CONDUCTĂ DISTRIBUŢIE GAZE NATURALE” în comuna Ţiţeşti satele: Ţiţeşti, Cişmea, Bucşeneşti-Lotaşi şi Valea Stânii, judeţul Argeş” cu numărul de înregistrare 12628/29.01.2020

2.    Proiectul “SISTEM CENTRALIZAT DE CANALIZARE ETAPA III în comuna Ţiţeşti, judeţul Argeş” cu numărul de înregistrare 15247/31.01.2020.

3.    proiectul “CONSTRUIREA A DOUĂ ZIDURI DE SPRIJIN PENTRU CONSOLIDAREA DC 84 ÎN PUNCTUL MUNTEANU SILVIU ŞI PĂCURARU PETRE DIN SATUL VALEA MÂNĂSTIRII”  cu numărul de înregistrare 15365/31.01.2020.

4.    Proiectul “REPARAŢII ŞI COVOR ASFALTIC L=730 M PE DC 83 ŞI DRUM LATERAL, COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15376/31.01.2020.

5.    Proiectul “BAZIN APĂ POTABILĂ  200 MC ÎN COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15379/31.01.2020.

6.    Proiectul “REPARAŢII ŞI COVOR ASFALTIC L=2.020 KM PE DC 83 ÎN COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15386/31.01.2020.

7.    Proiectul “CONSOLODARE TALUZ DRUM COMUNAL DC 84, KM 4+450 KM – 4+600 KM DREAPTA ÎN SAT ŢIŢEŞTI COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15390/31.01.2020.

8.    Proiectul “PROTEJARE ALBIE PÂRĂU ŞI PIETRUIRE DRUM LOCAL ULIŢA BISERICII ÎN VECINĂTATEA PĂRÂULUI VALEA MÂNĂSTIRII ÎN TREI ZONE, COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15393/31.01.2020.

9.    Proiectul “SISTEM CENTRALIZAT DE CANALIZARE ETAPA II ÎN COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15400/31.01.2020.

10.    Proiectul “MODERINZARE DRUM DE INTERES ÎN ZONA GOLEŞTI, COMUNA ŢIŢEŞTI, JUDEŢUL ARGEŞ” cu numărul de înregistrare 15407/31.01.2020.